Zaskakująca przyroda w Wiżajnach – Podlaskie

Bywa tak, że jedne osoby wybierają się na wakacje, by tylko leżeć i nic nie robić. Inne znowu są chętne na to, by jednak aktywnie zwiedzać kolejne regiony. A jeszcze inne najbardziej lubią obcować z naturą. Oczywiście takie typy osobowości mogą się ze sobą dowolnie mieszać. Jeśli ktoś liczy na bierny wypoczynek, a przy okazji czasami chce przejechać się rowerem po ciekawej trasie, na której znajdzie wiele cennych walorów przyrodniczych, to powinien jak najszybciej rezerwować noclegi w Wiżajnach {e-rezerwacje: }. Nie ma co do tego wątpliwości, że tutejsza baza noclegowa jest wyjątkowo zachęcająca. Jeśli chcemy się przekonać o tym, czy na pewno w spotka nas bardzo dużo korzyści ze strony przyrody, to powinniśmy nastawić się głównie na te, iż ten region określany jest także mianem Bieszczad Północy.

Jest to najdalej wysunięty na północ powiat w województwie podlaskim. Dlatego nie mamy daleko żeby przedostać się poza granice Polski, szczególnie w kierunku litewskim. Jest tutaj nadal bardzo dużo jezior, a także rzek. Dlatego spokojnie możemy mówić o terenie idealnym dla osób kochającym spływy kajakowe. Sam fakt, że na terenie gminy znajduje się ponad 30 jezior, mających powierzchnię większą, niż jeden hektar, mówi samo za siebie. Jeżeli wybierzemy się nad najpopularniejszy zbiornik, czyli Jezioro Wiżajny, to z powodzeniem stwierdzimy, że tutejsza turystyka bardzo ucichła. Wszystko dlatego, że na tym akwenie, jak i też na kilku innych obowiązuje strefa ciszy.

Oczywiście należy wymienić także wszystkie tutejsze jeziora oraz cieki. Jednym z nich jest Szeszupa, która znajduje się bardzo blisko Czarnej Hańczy {https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_Ha%C5%84cza}. Jednocześnie ta ciekawa rzeka przepływa przez Suwalski Park Krajobrazowy. Inną rzeką jest Wizga wypływająca z Jeziora Wistuj, jednak swoje ujście znajduje dopiero na terenie Litwy. Warto wspomnieć także o rzece, którą jest Pisa Wisztyniecka, wypływająca z jeziora Wiżajny i wpadająca do innego zbiornika na terenie Litwy. Osoby lubiące przyrodę, wyszukują na swoich wycieczkach również pomniki przyrody. W samych Wiżajnach co prawda nie mamy do czynienia z żadnym z nich. Za to w gminie możemy znaleźć już ich kilka. Do nich zalicza się Głaz, którego wszyscy nazywają Granicznym Kamieniem wyróżniający się bardzo dużymi gabarytami. Znajduje się on na brzegu Hańczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>