Zachełmie – miasto w Karkonoszach

Podróżowanie po Dolnym Śląsku nie powinno, a nawet nie może kończyć się wyłącznie na tym, że poznamy zakamarki wrocławskiego rynku. Obok oczywistych uroków tego miasta trzeba pamiętać, że region ten to przede wszystkim to, co znajduje się bliżej granicy z Czechami, czyli Karkonosze. Dlatego też warto zwrócić swoją uwagę na jedno z urokliwych miasteczek tego mikroregionu i spędzić trochę czasu w otoczeniu dolnośląskiej przyrody.

Zachełmie

Zachełmie znajduje się w południowej części regionu tuż przy granicy czeskiej i jest otoczone niezwykle piękną przyrodą. Zachełmie to miejscowość, które nie posiada praw miejskich i co oczywiste nie należy też do dużych osad. Znajduje się w gminie Podgórzyn i ulokowana jest na wysokości około pięciuset metrów nad poziomem morza. Warto jednak wiedzieć, że miejscowość posiada bardzo długą historię. Sięga ona już XVII wieku, kiedy to w okresie wojny trzydziestoletniej rozpoczął się okres istnienia miejscowości. Osadnictwo w tym miejscu wynikało z faktu poszukiwania bezpiecznego miejsca przez uchodźców religijnych z trawionych wojenną pożogą Czech. Znajdując na tym skrawku ziemi spokój, osadnicy koncentrowali swoją aktywność przede wszystkim na wyrębie okolicznych lasów. Kolejne lata przynosiły pojawianie się innych, związanych z rolnictwem zawodów. Można zatem było spotkać tutaj tkaczy, pasterzy czy sadowników. To właśnie ci ostatni zdecydowali o przyszłym wyglądzie całej osady. Sady wiśniowe stały się bowiem wizytówką tej właśnie miejscowości.

Turystyka

Pierwsze oznaki zainteresowania turystów Zachełmiem pojawiły się w końcówce wieku XIX. Jednak kluczem do rozwoju miejscowości pod tym kątem było wybudowanie drogi łączącej jej z resztą regionu. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1923. Ciekawostką jest fakt, że właśnie w tej miejscowości ostatnie lata swojego życia spędził Ludomir Różycki. Tuż po wojnie w willi „Pan Twardowski” mieszkał i tworzył kolejne arie operowe. Obecnie budynek ten jest częścią zasobu hotelowego Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko ta willa stanowi podstawę bazy noclegowej Karkonoszy i okolic Zachełmia. Każdy, kto pojawi się w tej urokliwej miejscowości może liczyć na możliwość skorzystania z jednego z wielu pięknych i praktycznych noclegów.

Jedno przemyślenie nt. „Zachełmie – miasto w Karkonoszach

  1. Pierwsze słyszę o takim miejscu, a bywałem już w miejscach nieodkrytych przez innych. Kolejne wyzwanie się szykuje. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>