Wyjątkowe miejsca w Pieninach

Z całą pewnością Pieniny kojarzone są przede wszystkim z przepięknym i malowniczym szczytem – Trzy Korony. Jednak co jeszcze kryją w sobie Pieniny? Jakie miejsca wybrać by przyjemnie spędzić tutaj czas? Co z noclegami w Pieninach? Gdzie trafić na najlepszą bazę noclegową (Pieniny)? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Rezerwat przyrody Wysokie Skałki

Mieści się on w gminie Szczawnica w okolicach Małych Pienin, tuż przy granicy Polski i Słowacji. Wysoka, bo tak nazywa się szczyt na terenie rezerwatu, jest najwyższym w pasmach pienińskich. Tutaj można zachwycać się odsłoniętymi urwiskami skalnymi, które dochodzą do 20 metrów. Na samym szczycie mamy okazję, by podziwiać cudowne widoki ukazujące Pieniny polskie w całej okazałości oraz Słowacki Spisz. W drugim planie można zaobserwować Tatry. Najlepsza droga dojścia tutaj prowadzi przez tajemniczy wąwóz Homole.

Rezerwat Zielone Skałki

Mieści się w okolicach dwóch niewielkich wsi Falsztyn i Niedzicy, w części Pienin o nazwie Spiskie. Jest to pasmo skalne, które występuje nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Zielone skałki są zbudowane ze skał wapiennych jak większość podobnych tego typu miejsc w Pieninach. Można je podziwiać podczas rejsu statkiem wycieczkowym, które są szczególnie lubiane przez małe dzieci. Bo po pierwsze nie trzeba tam wspinać się pod górę, po drugie można w końcu odpocząć i coś spsocić. Jest to także teren Pienińskiego Parku Narodowego.

Przełom Dunajca

Jego wyjątkowe położenie, krętość oraz wspaniała atmosfera sprawiły, że jest to miejsce uważane za jedno z najurokliwszych w naszym kraju. Jest to również pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Płynie on głębokim wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie. Tylko na długości dziewięciu kilometrów siedem razy gwałtownie skręca, stwarzając dużą atrakcję dla osób udających się na rejs Dunajcem. Trzy z zakrętów przekraczają kąt 130 stopni, natomiast wysokość urwisk skalnych dosięga ponad 400 metrów, mierząc tylko od lustra wody. Samo powstanie przełomu jest jednym z przedmiotów sporów wśród wielu uczonych. Najbardziej interesujące są jednak legendy ludowe odnośnie tego tematu. Jedna z nich mówi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Kolejna legenda głosi o Ferkowiczu, który ściął króla wężów. Ten uciekając wytarł swoim ogonem wąwóz i wytyczył drogę rzece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>