Ustka – Bałtyk dla każdego

Ustka to jedna z najlepszych miejscowości na wakacje nad morzem dla osób, które cenią sobie różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Oprócz plaży i dużego portu, znaleźć tu można zabytkową zabudowę i muzea, miejsca, gdzie można korzystać z kultury i rozrywek oraz sportów różnego rodzaju. Dysponująca wieloma lokalami gastronomicznymi i miejscami oferującymi noclegi Ustka chętnie wybierana jest przez wczasowiczów, którzy szukają sprawdzonych miejsc, wygodnych, dobrze zaopatrzonych, a nie mających wielkomiejskiego charakteru.

Plaża w Ustce, podzielona na dwa kąpieliska o długości po pół kilometra, przyciąga łagodnym zejściem do wody, równym podłożem i miękkim, drobnym piaskiem. Nad morski brzeg dotrzemy schodząc z szerokiej promenady, ciągnącej się wzdłuż plaży i sąsiadującej z muszlą koncertową, parkiem uzdrowiskowym oraz licznymi smażalniami, tawernami i kawiarniami. To wypoczynkowe centrum miasteczka. Spośród zabudowań Ustki najsłynniejsza jest oczywiście latarnia morska o wysokości ponad 20 metrów, wybudowana na planie ośmiokąta z czerwonej cegły. Przetrwała ona od końca XIX wieku do dziś w nienaruszonym stanie, gdyż nie doznała szwanku w czasie wojny. Warto zwrócić uwagę na ciągnące się w centrum zabudowania dawnego osiedla rybackiego oraz kamieniczki i wille, które powstawać zaczęły, kiedy Ustka stała się modnym uzdrowiskiem. Perełki spotkamy również wśród zabudowań portowych, głównie z przełomu XIX i XX wieku.

W Ustce działa kilka muzeów. W Muzeum Ziemi Usteckiej zobaczyć można pamiątki i plansze z opisami mówiące o historii miejscowości, portu, wydobywania bursztynu, jak i wystawy czasowe prezentujące efekty artystycznych plenerów i dzieła miejscowych twórców. Ciekawe jest Muzeum Chleba, mieszczące się w zabytkowym budynku, gdzie zobaczyć można wyposażenie dawnej piekarni, sklepów i domowych kuchni. W Muzeum Minerałów obejrzymy kryształy, skamieliny, muszle z całego świata, a także nie lada gratkę dla dzieci – szkielet dinozaura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>