Szansa na wypoczynek w ciszy – Borsk

Borsk to osada położona na Kaszubach. Wieś podlega pod gminę Karsin. Największym atutem tej spokojnej wsi jest dostęp do jeziora Wdzydze, nazywanego potocznie Morzem Kaszubskim, a to z racji ogromnej powierzchni tego akwenu (prawie 1500 ha). Wdzydze jest jeziorem głębokim. W niektórych miejscach osiąga głębokość bliską 70 metrów. Płytsze miejsca mają głębokość 15 metrów, dlatego też do uprawiania sportów wodnych należy podchodzić rozsądnie. Na jeziorze znajduje się osiem wysp, przy czym jedna jest zamieszkana, jedna prywatna, a pozostałe stanowią ostoję dla ptaków takich jak żurawie, łabędzie, a nawet kormorany. Tak więc jest to też raj dla obserwatorów ptaków. Wyspy te można odwiedzać z poziomu kajaka, najlepiej jednak jest pamiętać o ptasich mieszkańcach i nie zakłócać im spokoju.

Czy istnieje sposób na rusałkę?

Stara opowieść mówi o tym jak powstało jezioro Wdzydze. Nie jest to wynik działania chociażby lodowca, ale efekt szaleństwa człowieka, który całe życie żył w iluzji. Człowiekiem tym był król Sorka, mieszkający na zamku w okolicznych kniejach. Jego zamiłowaniem były polowania na dzikiego zwierza. Pewnego dnia król Sorka zauważył przecudnej urody rusałkę, której widok całkowicie go zahipnotyzował. Od momentu spotkania rusałki o imieniu Wdzydzana całkowicie postradał zmysły – nakazał swoim ludziom szukać jej, aż do skutku. Rusałka objawiała się Sorce i umykała jego oczom, tak samo robiła jego ludziom. Król zadecydował, że w pogoni za Wdzydzaną trzeba rozkopać ziemię, bo być może rusałka ukrywa się w ziemi. Rozkopywanie pól trwało latami, a rozkopów nikt nie zasypywał. Kopano w różnych kierunkach, tam gdzie właśnie pojawiała się Wdzydzana. Tak wykopane zostało Jezioro Wdzydze, a dowodem na to są nieregularne linie brzegowe, ukształtowane bez żadnej logiki.

Borsk to szansa na spotkanie z językiem kaszubskim

Wybierając się do Borska trzeba liczyć się z tym, że lokalna ludność posługuje się językiem kaszubskim, zupełnie niezrozumiałym dla osób, które nim nie władają. Kaszuby to poniekąd państwo w państwie, ale po chwilach językowych nieporozumień mieszkańcy będą chcieli rozmawiać po polsku z turystami. Baza kwaterunkowa oferuje turystom wypoczynek w ciszy i spokoju, a tanie noclegi Borska są ciekawą propozycją dla osób, które są zmęczone modnymi i zatłoczonymi kurortami. Wakacje w tym miejscu na pewno będą należeć do udanych. Inną miejscowością, którą zwiedziliśmy i możemy ją wam zarekomendować jest Puck, który mimo znacznej odległości od Borska leży na północnych Kaszubach.

2 przemyślenia nt. „Szansa na wypoczynek w ciszy – Borsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>