Suwalszczyzna jako bogata kraina geograficzna

Suwalszczyzna od zawsze kojarzy się z Mazurami. Należy ona jednak do części Podlasia oraz Republiki Litewskiej. Jej obszar zajmuje 12 tysięcy kilometrów kwadratowych i pokrywa tereny niegdyś zajmowane przez plemię Jaćwigów. Skupiając uwagę na terytorium należącym do Polski, do Suwalszczyzny zaliczamy województwo podlaskie, powiaty augustowski, sejneński i suwalski oraz miasto Suwałki, niegdyś będące siedzibą władz województwa suwalskiego. Podczas I wojny światowej, wojska niemieckie stoczyły wiele krwawych walk z wojskami rosyjskimi, co czyni ten region bogatym w wydarzenia historyczne. Zachowało się wiele budynków z tamtego okresu, co sprawia, że krajobraz jest oryginalny pod kątem architektonicznym. Dodatkowym atutem Suwalszczyzny jest występowanie mniejszości narodowych z regionów litewskich, białoruskich oraz rosyjskich. Wychodząc na ulicę któregokolwiek miasta słychać gwarę, różniącą się znacznie od innych terenów Polski. Istnieje ona w języku polskim, jako gwara suwalska.

Udając się na zwiedzanie Suwalszczyzny trzeba przygotować się na wielkie doznania. Występuje tutaj bowiem ogrom parków narodowych i krajobrazowych. Niestety są tereny niedostępne dla człowieka, jak w przypadku bagien i torfowisk, znajdujących się w Biebrzańskim Parku Narodowym, ale dających możliwość przeżycia wielu zagrożonym gatunkom zwierzyny oraz ptactwa. Na szczególną uwagę zasługuje Wigierski Park Narodowy. Jest to teren należący do Puszczy Augustowskiej. Można zachwycać się w tym miejscu rzeką Czarna Hańcza, która na samym terenie Polski ma długość 108 kilometrów. Przepływa ona przez cudowne tereny, które oczarowują pod kątem krajobrazu i etnografii. Posiada szlaki kajakowe, które chętnie odwiedzane są przez turystów. Oprócz przepięknej przyrody, można obserwować również ostoje bobrów, które umiłowały sobie ten teren.

Innym miejscem godnym polecenia jest Suwalski Park Krajobrazowy, który posiada zespół jezior, gór oraz rzek. Koniecznie należy pojechać na Głazowisko Bachanowo, które jest naturalnie zachowanym krajobrazem polodowcowym. Dodatkowo czas obdarzył głazy bogactwem mchów i porostów naskalnych, co czyni ten teren jeszcze bardziej interesującym. Na samej Suwalszczyźnie, oprócz cudownych parków narodowych, znajduje się również 21 rezerwatów przyrody. To wszystko razem sprawia, że tereny są bardzo często odwiedzane przez turystów, którzy chcą odpocząć na łonie natury, zrelaksować się w pięknych okolicznościach przyrody ale również aktywnie spędzić czas. Infrastruktura do spania (noclegi Suwalszczyzna) jest dostępna dla każdego. Turyści mogą znaleźć wiele miejsc, które zadowolą ich wymagania. Wpisując hasło „noclegi Suwalszczyzna” ukazują się oferty począwszy od pól namiotowych, które znajdują się w urokliwych miejscach natury, poprzez małe pensjonaty, kończąc na hotelach, które posiadają pokoje dla najbardziej wymagających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>