Sudety i świątynia Wang – norweski element kultury

Jednym z wielu pasm górskich w Europie są Sudety. To potężne, wysokie góry w dużej części znajdujące się na terenie Polski. Posiadają wiele szczytów, a najwyższym z nich jest Śnieżka. Jej wysokość to dokładnie 1603 metry nad poziomem morza. Mimo, że większość znajduje się na terenie Polski, ich najwyższy szczyt jest w Czechach, na granicy z Polską. Szlak na Śnieżkę usłany jest kamieniami, a na szczycie nie ma drzew, dzięki czemu widok jest jeszcze piękniejszy, bo nic go nie zasłania. Pokazuje panoramę na dużą część Sudetów. Między innymi dzięki temu uznano, że od 500 lat, jest jednym z najbardziej popularnych szczytów wśród turystów.

Kolejnym elementem Sudetów, który jest wizytówką tego regionu jest świątynia Wang. To kościół w stylu norweskim, wybudowany w XIII wieku. Cały jest zrobiony z drewna, a do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Nazywany jest budynkiem szczęśliwych małżeństw. Z tego powodu bardzo często odbywają się tutaj ceremonie zaślubin. To przepiękne miejsce, którego krajobraz dopełniają okoliczne górskie szczyty. Nie bez powodu jest tak bardzo popularny w tym regionie, koniecznie trzeba go odwiedzić będąc tutaj.

Przechadzając się po Górach Stołowych (info wikipedia), będących częścią Sudetów, nie można zapomnieć o Błędnych Skałach. Znajdują się one pod ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się na zachodnim krańcu masywu Sklaniaka. Niezwykłe miasto utworzone na przestrzeni wieków z piaskowca, oglądać można podążając specjalnie wytyczonym szlakiem – jest jednokierunkowy. To bardzo popularne wśród turystów miejsce, gdyż wycieczka w tak nietypowe rejony jest z pewnością niezapomnianym wydarzeniem.

Chcąc odwiedzić tak wiele miejsc na terenie Sudetów, ważna jest baza noclegowa. Tutejsze noclegi to niezliczone możliwości rezerwacji kwater i miejsc w hotelach oraz pensjonatach np. za pomocą internetu (portalu Meteora). Dla górskich wędrowników popularne są także schroniska, których na tym terenie wiele. Idąc szlakiem, trzeba jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji, bo w sezonie wakacyjnym baza noclegowa zdecydowanie się uszczupla. Wybierając kwatery prywatne u okolicznych mieszkańców liczyć można na gościnne przyjęcie i miłą atmosferę. Ceny często są przystępne, zwłaszcza przy rezerwacji z wyprzedzeniem czasowym. Warto zabrać ze sobą przyjaciół i rodzinę, a wyprawa będzie jeszcze przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>