Pod urokiem kaczawskiej przyrody

Góry Kaczawskie słyną z zachwycającej przyrody, pod której urokiem jest każdy, kto tylko się tu pojawi. Czasami wydaje się, że jest to wręcz jakaś baśniowa kraina. Atrakcyjności tym okolicom dodaje fakt, że znajdują się tu wygasłe wulkany. Na terenie i w okolicach Gór Kaczawskich utworzono wiele rezerwatów, parków itp.

Turyści bardzo chętnie spacerują po Parku Krajobrazowym „Chełmy”, który jest największym parkiem w Sudetach Zachodnich. Chroni się tu przede wszystkim lasy liściaste, głównie: klonowo-lipowe i dębowo-świerkowe. Oprócz tego można zobaczyć tu wiele gatunków rzadkich i chronionych zwierząt oraz roślin. Park słynie także z niezwykle ciekawej budowy geologicznej. Podziw budzą lawy poduszkowe, które są reliktami powulkanicznymi. Znajduje się tu także wiele zabytków, gdyż dawniej tereny te należały do cystersów. Obecnie na ich pamiątkę w kwietniu organizuje się pielgrzymkę na górę Górzec.

Warto także wybrać się do Rezerwatu „Buki Sudeckie”, który słynie z sudeckiej buczyny, zachowanej w świetnym stanie. W pobliżu znajdują się źródła różnych potoków, m.in. Świękatki i Lipnicy. Swoje siedliska mają tu unikalne gatunki storczyków, przede wszystkim storczyk plamisty, szerokolistny, męski. Można tu także spotkać buławnika mieczolistnego, czosnek niedźwiedzi, wawrzynka wilczełyko. Żyje tu również bardzo wiele gatunków ptaków. Prowadzi tędy szlak rowerowy Zamków Piastowskich.

Kolejnym przepięknym rezerwatem jest „Buczyna Storczykowa”, która leży na stokach Maślaka. Obejmuje on między innymi słynną Jaskinię Walońską, w której dawniej odbywały się niezwykle tajemnicze obrzędy. Rosną tu przede wszystkim buki, jawory, dęby, w których swoje domy mają nadrzewne gryzonie, popielice. Już w czasach średniowiecza było to miejsce poszukiwań złota oraz cennych kamieni.

W pobliżu tych rezerwatów mieści się różnorodna baza noclegowa (). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Góry Kaczawskie” i już z pewnością znajdzie się coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>