Ochrona przyrody w Świnoujściu

Świnoujście to uzdrowisko położone na zachodnim krańcu Polski. Świnoujście położone jest na trzech wyspach – Uznam, Wolin i Karsibór. Są to wyspy zamieszkałe oraz na wielu mniejszych wyspach, które są wyspami niezamieszkałymi. Miasto leży nad Morzem Bałtyckim i jest cenionym miejscem wypoczynku wielu Polaków, ale także Niemców. Dodatkowym atutem miejscowości jest świetna baza noclegowa (wyszukiwarka noclegów), gdzie do wyboru są komfortowe apartamenty, urocze pensjonaty, luksusowe hotele i pokoje gościnne w przystępnej cenie. Wielką zaletą miasta jest jego przepiękna przyroda, na terenie Świnoujścia zlokalizowane są rezerwaty przyrody, obszar specjalnej ochrony ptaków oraz wyjątkowe krajobrazy.

* Rezerwat społeczny Karsiborska Kępa. To teren, który w roku 1993 powołało do ochrony Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, obejmuje on całą wyspę Karsibór oraz sąsiednią wysepkę Bielawkę. Jest to pierwszy w kraju rezerwat, który został powołany przez organizację pozarządową i nie dotyczą go przepisy ustawy o ochronie przyrody. Celem powstania rezerwatu jest ochrona różnorodnych gatunków ptaków, które licznie tu występują. Powierzchnia rezerwatu to 180 ha, głównie są to tereny podmokłe. Szczególnie chronione są tu stanowiska lęgowe biegusa zmiennego i wodniczki. Ponadto występują tu też takie gatunki jak bielik, kania rdzawa, batalion, derkacz, błotniak dębowy. Szacuje się, że występuje tu nawet więcej niż 140 gatunków rzadkich ptaków.

* Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie powstał w roku 1989, na wsypie Uznam. Celem powstania rezerwatu była ochrona stanowiska, na którym występuje długosz królewski oraz wiciokrzew pomorskich, a także siedliska kwaśnej dąbrowy, jak również ochrona takich zwierząt jak bielik, zimorodek, gąsiorek i gągoł. Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka dydaktyczna, a w jego pobliżu, dobrze oznaczone szlaki rowerowe.

* Obszar specjalnej ochrony ptaków – Delta Świny, został wyznaczony w roku 2007 i zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. ha. Obejmuje on kompleks wysp w większości niezamieszkałych. Cześć obszaru leży na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Na obszarze tym swoje gniazda ma ponad 150 gatunków, w tym gatunki rzadkie (m.in.: biegus zmienny, wodniczka, gągoł). Równie cenne są stanowiska rzadkich roślin (kłoć wiechowata, turówka wonna).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>