Nowęcin – niewielka osada zagubiona wśród wydm

Nowęcin to niewielka, spokojna osada znajdująca się zaledwie 3 km od Łeby. W okresie wakacyjnym ta malutka osada, licząca zaledwie 400 mieszkańców przekształca się w miejsce tętniące życiem. Znajduje się na wschodnim krańcu Słowińskiego Parku Narodowego. Lokalizacja miejscowości jest niezwykle atrakcyjna. Miejscowość, jak również pobliska Łeba otoczone są pięknymi wydmami. Do tego trzeba dodać przepiękne morskie plaże. Wieś położona jest ponadto bezpośrednio tuż nad brzegiem Jeziora Sarbsko. Wszyscy turyści kochający sporty wodne znajdą tu doskonałe warunki do ich uprawiania. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego. W pięknie odrestaurowanym zamku w Nowęcinie z XV w., znajduje się stadnina koni.

Najpiękniejsze krajobrazy rozpościerają się na cienkim przesmyku lądu dzielącym Jezioro Sarbsko od morza. Mierzeja pokryta jest wydmami oraz sosnowymi borami. Od wschodu Jezioro graniczy ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Niegdyś planowano rozciągnąć granicę Parku o mierzeję. Nie zrobiono tego, zamiast tego ten cienki pasek lądu objęty jest ochroną pod postacią rezerwatu przyrody – Mierzei Sarbskiej. Turyści mają okazję podziwiać te piękne widoki w trakcie rowerowych, bądź pieszych wycieczek. Okazji ku temu będzie co nie miara, z Nowęcina prowadzi bowiem mnóstwo atrakcyjnych szlaków i ścieżek. Najatrakcyjniejsza jest ta prowadząca wokół Jeziora Sarbsko do latarni morskiej Stilo. W trakcie pokonywania kolejnych kilometrów będziemy mogli podziwiać zmieniający się krajobraz, przez piaszczyste wydmy po podmokłe łąki i lasy. W położonej nieopodal Łebie organizowane są eliminacje pucharu świata windsurfingu. Otwarte morze plus potężny wiatr tworzą doskonałe warunki do uprawiania właśnie tej dyscypliny sportowej.

Nowęcin położony tuż nad jeziorem Sarbsko jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu. Miejsce idealne zwłaszcza dla początkujących amatorów tego sportu. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła. Noclegi w Nowęcinie () można znaleźć w zaledwie kilka minut. Ważne, aby zarezerwować miejsca z odpowiednim wyprzedzeniem. To dobra alternatywa dla wyśrubowanych cen za noclegi w Łebie. Baza noclegowa nie jest jednak tak dobrze rozwinięta jak w sąsiednim mieście. Można to jednak zaliczyć na plus miejscowości. Dzięki temu w szczycie sezonu możemy liczyć na kameralną atmosferę, sennej osady rybackiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>