Kościół św. Kazimierza w Kościelisku

Kościelisko miejscowość wypoczynkowa położona w Rowie Kościeliskim i na południowych zboczach Pogórza Gubałowskiego. Zwane dawniej Polanami od osiedli (polan) – osad pasterskich, o których wspominano już w 1623 roku. Charakter turystyczny wieś przybrała po II wojnie światowej, kiedy to nastąpiła masowa rozbudowa domów wczasowych.

Jednym z cennych zabytków jest drewniany kościół pw. św. Kazimierza Królewicza, wybudowany w latach 1908-1916 w stylu regionalnym. Rozlokowany na planie krzyża z dwoma kaplicami, dwoma zakrystiami, chórem, prezbiterium, wieżą i sugnaturką. Wnętrze wykonane w drewnie, z ludowymi intarsjami Władysława Walczaka z Gronika, jest ciepłe i przytulne. W prezbiterium znajdują się cztery witraże, które pochodzą z pracowni Żeleńskich z Krakowa, a zostały zaprojektowane przez Stefana Matejkę – bratanka Jana Matejki. W jednym z bocznych ołtarzy został umieszczony obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Adama Hyłę – twórcę obrazu, znajdującego się w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Największe wrażenie robi jednak obraz Chrystusa na krzyżu na tle obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Jezus jest przepasany pasiakiem, z umęczoną twarzą i wypowiedzianymi słowami „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”. Zamiast tabliczki INRI na krzyżu – numer więzienny 25000000. Obóz w tle zdaje się płonąć, a krwawa łuna przebija czarną noc. Cierpienia i bólu przedstawionego na obrazie nie opiszą żadne słowa, zresztą zbyteczne. Obraz namalował więzień obozu, nieznany włoski malarz, który zginął w Oświęcimiu, na desce używanej do budowy baraków. Dzieło starannie ukrywane przyniósł do parafii ks. Adam Ziemba – współwięzień. Trzeba to zobaczyć, zatem warto umieścić w planach zwiedzania Kościeliska także kościół św. Kazimierza.

Do dziś baza noclegowa w Kościelisku (noclegi sprawdź pod tym linkiem) jest dobrze przygotowana na przyjęcie gości, proponując wypoczynek w obiektach o regionalnym charakterze. Wspaniały górski klimat, niezapomniane widoki, niepowtarzalny góralski folklor i zabytki – to wszystko sprawia, że z chęcią przyjeżdża się do tego miejsca, zwanego „sercem Podhala”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>