Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Jednym z najcenniejszych zabytków nadmorskiej miejscowości jaką jest Mielno, bez wątpienia jest Kościół Przemienienia Pańskiego. Świątynia zbudowana została w XV wieku i do dnia dzisiejszego stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów zabytkowych nad Morzem Bałtyckim.

Budynek ulokowany został na wzniesieniu, był też kilkukrotnie modernizowany, zwłaszcza w XIX wieku. Ciekawym elementem wystroju jest tez bez wątpienia barokowa ambona, chrzcielnica, witraże oraz dzwony. Wielce prawdopodobnym jest fakt, iż za dawnych czasów oprócz sakralnej funkcji pełnił także rolę obronną. Co więcej, wzgórze na którym jest usytuowany było ważnym miejscem dla pogan, o czym może świadczyć chociażby fakt, iż niejednokrotnie znajdywano urny z popiołami tuż przy świątyni.

Mimo licznych renowacji kościół Przemieniania Pańskiego w Mielnie nadal posiada swój gotycki styl. Wybudowany został z kamienia polnego a także cegły. Zachodnią część kościoła zdobi masywna, dwukondygnacyjna wieża z miedzianym dachem. Dodatkowo w mury wieży wbudowano fragmenty młyńskich kamieni. Była to dość często stosowana praktyka na Pomorzu Środkowym, która miała symbolizować szacunek dla chleba. Z tego też powodu zużytych kamieni młyńskich nie można było po prostu wyrzucić lub zniszczyć. Kolejnymi kamieniami występującymi w murach tegoż kościoła są takie, które przypominają zwierzęta lub ludzkie postacie. Były one stosowane bardzo często do budowy, gdyż miały świadczyć o potędze i trwałości. Dodatkowo kamień w symbolice religijnej oznacza majestat. Te wszystkie elementy miały sprawić, iż kościół przetrwa wiele lat i będzie w stanie odeprzeć atak nieprzyjaciela.

Jeśli i Ty słyszałeś o tym wspaniałym zabytku a nie miałeś jeszcze okazji by go zwiedzić koniecznie musisz nadrobić zaległości. Pomoże Ci w tym znalezienie odpowiedniej oferty noclegowej w Mielnie, abyś mógł wypocząć oraz aktywnie spędzić czas.

Jedno przemyślenie nt. „Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>