Korbielów w cieniu Babiej Góry

Nie ma chyba Polaka, który nie usłyszałby o Babiej Górze. Jej dość zabawna w dzisiejszych czasach nazwa, która dzięki swojemu charakterowi na długo pozostaje w naszych głowach. Nie jest to oczywiście jedyne miejsce w naszym kraju, które powinniśmy zobaczyć, a już na pewno nie na Południu Polski, gdzie ciekawych miejsc jest wręcz na pęczki. Tak słynne miejsce jednak nie może ujść naszej uwadze. Zdobycie tego szczytu może nie należeć do najłatwiejszych. Powodów tego jest kilka, mimo że nie jest to najwyższa z gór świata, jej rozmiar dla zwykłego człowieka, pozostaje imponujący. Szczyt wznosi się na ponad tysiąc siedemset dwadzieścia pięć metrów, co daje mu pierwsze miejsce wśród szczytów po tej części polskich gór. Oczywiście jest ona sporo niższa niż Rysy, ale nadal pozostaje na szycie listy najwyższych gór na terenie naszego kraju. Ciekawostką, która nie powinna być tylko ciekawostką jest to, że Babia Góra tak naprawdę nazywa się Diablak.

Zdziwieni? Nazwa, która kojarzą wszyscy, pochodzi z ludowych legend, jakoby miała się ona składać z kamieni sprzed chałupy baby, czyli legendarnej olbrzymki, która według wierzeń ludowych zamieszkiwała te tereny tysiące lat temu. Inna legenda za to wskazuje, że ludowa nazwa góry pochodzi od kobiety, która skamieniała po śmieci swojego ukochanego. Trzecim wyjaśnieniem nazwy góry są pogłoski, jakoby w jaskiniach pod nią zbójnicy przetrzymywali kobiety uprowadzone w czasie branek. W dziewiętnastym wieku z powodu swej sławy góra otrzymała tytuł Królowej Beskidów. Warto również wiedzieć, że z powodu zmienności pogody na szczycie, otrzymała ona miano Kapryśnicy oraz Matki Niepogód. Na szczęście wybierając się w te strony nie musimy martwić się noclegiem, ponieważ zachęcająca do odpoczynku baza noclegowa Korbielowa, czyli miejscowości turystycznej położonej niedaleko masywu, jest na tyle duża, że pomieści tysiące zapaleńców wspinania marzących o zdobyciu chluby tego regionu (Korbielów – meteor-turystyka.pl). Warto jednak pamiętać, że w szycie sezonu miejscowość ta jest oblegana i może wystąpić problem ze znalezieniem wolnej przestrzeni.

Podsumowując, Babia Góra jest jednym z najsłynniejszych polskich szczytów, a swoją sławę zdobyła w dziewiętnastym wieku. Mimo że posiada wiele nazw, mało kto zna jej oficjalne miano, którym jest Diablak, co może nawiązywać do pogody, która zmienia się wokół niej, jak w kalejdoskopie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>