Atrakcje Ustronia Morskiego – dęby Bolesław i Warcisław

Goście, którzy przyjeżdżają do Ustronia Morskiego, liczą na spędzenie bardzo udanych wakacji w tej miejscowości. Na miejscu do ich dyspozycji pozostają liczne ośrodki turystyczne i rekreacyjne oraz solidna baza noclegowa (zakwaterowanie w Ustroniu – meteor). Oprócz tego obiekty sportowe oraz szlaki wędrowne prowadzące po sympatycznych okolicach Kołobrzegu. Oczywiście można tutaj spędzać większość czasu nad wodą, ale warto także wybrać się na spacer po tutejszych lasach, które skutecznie oczyszczają powietrze w kurorcie.

Zwiedzający natkną się w nich na kilka starych drzew o niezwykłej historii. Tu właśnie rośnie dąb szypułkowy Bolesław uważany, na podstawie danych dyrekcji lasów państwowych, za najstarszy w całej Polsce. To majestatyczne drzewo ma na karku ponad osiem wieków historii i jest świadkiem zmian, które zachodziły na Pomorzu, od wczesnego średniowiecza, aż do dnia dzisiejszego. Szkoda, że Bolesław nie jest w stanie opowiedzieć o zaobserwowanych scenach i wydarzeniach. Tak długa wegetacja odcisnęła swoje piętno na pniu dębu, którego obwód wynosi prawie siedem metrów na wysokości 1,3 m od powierzchni gruntu. Średnica korony drzewa wynosi około 20 m, a jego wysokość to aż 35 m. Olbrzyma nazwano na pamiątkę polskiego króla Bolesława.

Nieopodal rośnie także nieco mniejszy dąb szypułkowy Warcisław, który ma „tylko” 640 lat. Nazwano go w ten sposób na pamiątkę Gryfity Warcisława III, który doprowadził do otrzymania praw miejskich przez Kołobrzeg w połowie XIII wieku. To drzewo, wysokie na 37 m, szczyci się obwodem pnia aż 720 cm. Widać więc, że młodsze nieco drzewo urosło większe niż jego starszy towarzysz – Bolesław.

Oba dęby szypułkowe rosną w lesie otoczone pojedynczymi bukami oraz dziesiątkami młodszych i mniejszych pobratymców, którzy imponują swoim majestatem spacerowiczom. Warto pochodzić wśród tego starego drzewostanu, gdyż lasy dębowe stanowią ciekawostkę na Pomorzu, na którym dominują niezwykle wytrzymałe sosny. Prowadzi tutaj szlak niebieski szlak turystyczny, który wiedzie śladami pomników przyrody. Co roku liczni turyści wybierają się tutaj na wakacje i bukują sobie w okolicznych pensjonatach noclegi.

Ustronie Morskie to atrakcyjna miejscowość nad Bałtykiem, która leży w pięknej okolicy, nieopodal pełnych majestatu lasów dębowo-bukowych, szczycących się ogromnymi, prastarymi egzemplarzami dębów szypułkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>